sobota 23. prosince 2017

Sváteční deprese

Je to ten nejkrásnější čas v roce... ale jak pro koho.
Zatímco se výlohy, televize a časopisy plní obrazy lásky a radosti, pro mnoho lidí není sváteční realita tak radostná. Uprostřed stresování kvůli termínům dokončování do konce roku, rodinných problémů a neštěstí, chabé výživy a nezdravých stravovacích návyků, spolu s čím dál temnějšími a chladnějšími zimními dny, je snadné nevnímat sváteční období nijak zvlášť šťastně.

Když navíc všude okolo vidíme štěstí druhých, stávají se pro nás svátky bolestivou připomínkou toho, jak nám samým láska a štěstí chybí. Proto bývá prosinec velmi nešťastným obdobím v roce především pro ty, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého člověka, s rozchodem, rozvodem, s konfliktem, osamělostí a s problémy s duševním zdravím. Pocity deprese a negativity o svátcích doléhají na mnoho lidí, a to i na ty, kteří netrpí klinickou depresí.

Zde je několik rizikových faktorů a doporučení, jak se jim vyhnout:

1. Příliš velká očekávání
Doufat v dokonalé sněhobílé Vánoce znamená zadělat si nejen na zklamání, ale i na depresi. "Lidé čekají, že Vánoce budou taková fantazie, jakou vídají v televizi," říká psychiatr Mark Sichel, jemuž se vždy po svátcích plní ordinace. "Ve skutečnosti svátky nikdy nejsou takové, jaké lidé očekávají. A to vede často k velkým zklamáním. Právě během svátků často vznikají rodinné nesváry."
Obzvláště jde-li o rodinu, je důležité neočekávat dokonalé svátky. Pokud mezi vámi o svátcích dochází k neshodám nebo pokud jste právě prožili ztrátu milované osoby, může vám působit zvýšenou úzkost i to, jak vás rodina a druzí lidé tlačí do radovánek a snaží se vás přimět, abyste se se ztrátou vyrovnali.
Pocity nedostatku vám pomůže překonat to, když se soustředíte na věci, za které jste rádi - třeba za sestru, která umí vaše rodinná setkání učinit snesitelnějšími; to, že máte na chvíli volno od práce; nebo třeba i příslib zbrusu nového roku.
"Udělejte si seznam všeho, za co jste vděční," říká Sichel. "Vděčnost je pravděpodobně tím nejlepším protijedem na depresi."

2. Příliš velké úsilí
O svátcích se toho lidé snaží stihnout co nejvíc - naplánovat dokonalé Vánoce, objet všechny příbuzné, přijmout pozvání na každou událost, dostát konečným termínům na konci roku - a to už samo o sobě stačí k tomu, aby se lidé dostali do stavu "honění se za vlastním ocasem". Jste-li navíc náchylní k úzkosti a depresi, stres (a nedostatek spánku) si na vaší náladě vybere znatelnou daň. 
Zvýšený pocit tlaku a strach, že nestihnete udělat všechno, jsou jedněmi z nejčastějších příčin, kvůli kterým lidé upadají do svátečních depresí. 
"Perfekcionismus má na vaší nešťastné náladě obrovský podíl," říká Sichel. "Mnozí lidé kvůli tomu získávají pocit, že nedokážou udělat nic dobře a že své blízké vždycky jen zklamou."

3. Srovnávání svého vnitřního prožívání s vnějším dojmem z druhých
Jak v reálném životě, tak ani na sociálních médiích není úplně lehké vyhnout se tomu, abychom se nesrovnávali s tím, jak sváteční čas prožívají ostatní. Pokud nemáte dokonalou harmonickou rodinu, nebo jste v minulosti během těchto svátků prožili nějaké trauma, či pouze nemáte tak skvělá sváteční přání jako ostatní, pak tímto srovnáváním svého vlastního způsobu prožívání svátků s druhými ještě posílíte svůj smutek a pocit izolace. Přitom, jak říká Sichel, bývá toto srovnání značně zkreslené a zbytečně pak kvůli tomu máme ze sebe špatný pocit. 
"Srovnávání svých prožitků s druhými není vůbec založeno na realitě, protože problémy má o svátcích většina rodin a stejně tak většina lidí nemá ani dokonalé Vánoce, jaké by chtěli nebo jaké si pamatují ze svého dětství."

4. Zanedbávání péče o sebe
Pro spoustu lidí je prosinec nejnabitějším časem v roce. V práci se hromadí úkoly, které je nutno dokončit před koncem roku, kalendář se plní společenskými akcemi a aktivity, které nám běžně pomáhají zůstat zdraví a spokojení - lekce jógy, ranní běh, zdravá domácí jídla, meditace - jsou obvykle první, které jdou stranou. K našemu stresu, úzkosti a depresi tak přispívá i ubohá strava a přemíra alkoholu. 
"Dobře se o sebe starejte - nepřejídejte se, ani to nepřehánějte s pitím," říká Sichel. "I během svátků se nadále věnujte svým pravidelným činnostem, které vám pomáhají během celého roku."
Sichel zdůrazňuje, jak důležité je vyhnout se nadmíře alkoholu. Ten je během svátků přítomen úplně všude a pokud se zrovna potýkáte s depresí nebo špatnou náladou, je nanejvýš moudré se pití alkoholu vyhýbat co nejvíce to bude možné. Alkohol, jak je známo, ještě zhoršuje symptomy úzkosti a deprese. 

5. Prožívání příznaků sezónní afektivní poruchy
Máte-li sklon začít se cítit špatně vždy v zimě a nepomíjí-li tyto pocity ani po skončení svátků, je možné, že trpíte sezónní afektivní poruchou (SAD). Mnozí lidé, kteří mají dojem, že trpí kvůli svátkům, mohou ve skutečnosti trpět kvůli sezónní afektivní poruše, což je forma deprese vyvolaná určitým ročním obdobím. Tento stav však nesmí být podceňován jako běžné "zimní bručení". Pokud prožíváte symptomy SAD, promluvte si se svým lékařem a najděte společně léčebný postup, který vám bude nejvíce vyhovovat. 


* * *

zdroj: https://www.huffingtonpost.com/entry/holiday-depression_us_5a2ab899e4b073789f6941c0
překlad: Magda Techetová

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.