úterý 19. září 2017

Poselství andělů o naší "preventivní obraně"

Člověk, který má neustále strach, že se mu něco stane nebo že mu někdo něco udělá, předem to očekává a už předem se brání, se v mnohém podobá tomu, kdo kolem sebe máchá rukama, když kolem něj létá včela. Kdyby zůstal klidný, včela by ho nechala na pokoji, maximálně si ho ze zvědavosti prozkoumala, a pak odletěla. Ale čím více se člověk “preventivně” brání, tím spíše ho včela píchne, protože sama pocítí z jeho chování ohrožení. 

Člověk, který si “preventivně” drží všechno a všechny od těla, aby mu náhodou někdo něco neudělal, přirozeně pak sám doplácí na toto své chování, protože ostatní se mu kvůli tomu vyhýbají. Totéž platí v případě, kdy se jim naopak snaží být neustále co nejblíž a kontrolovat je, zda ho náhodou nepřestávají mít rádi. I to je způsob snahy se preventivně chránit před zraněním. Přestože si však takový člověk upřímně přeje být milovaný a šťastný, dělá přitom věci, které už samy o sobě zajistí, že to nedostane nebo to ztratí. Čím více se bojí a ze strachu pak jedná způsobem, jímž se snaží předcházet zranění, tím spíše se bude cítit zraněn. Čím více se snaží pojistit se před ztrátou, tím spíše ztrátu prožije.

Lidé se k vám nepřiblíží, když je budete už předem odhánět, předem odsuzovat, předem čekat, že vás zklamou. Vycítí, že jim nevěříte. Vycítí, že ať udělají cokoli, stejně o nich budete pochybovat. Nemají pak chuť vás jakkoli přesvědčovat. Ani nejsou povinni to dělat. Stejně tak vycítí vaši potřebu mít je pod kontrolou a raději včas utečou, protože nikdo přirozeně nechce žít ve vězení. Přitom to není o tom, že by tito lidé byli špatní nebo zlí, že by vás  neměli rádi, že by vás záměrně zranili, záměrně opouštěli. Jen přirozeně reagují na vaši preventivní obranu. Vy však jejich ústup chápete jako další zranění, kterému jste se snažili vyhnout právě svou preventivní obranou a které ve vás ještě více podpoří přesvědčení, že je vaše obrana nezbytná. Místo abyste to pochopili jako signál, že váš přístup nefunguje a nepřináší dobré výsledky - a že by tedy bylo dobré ho změnit -, chápete to jako důkaz, že se musíte o to více bránit, o to více se uzavřít a o to více se snažit těmto situacím předcházet. Ocitáte se pak v začarovaném kruhu, v němž vznikají horší a horší výsledky, které ve vás vyvolávají větší a větší strach, a vy jednáte o to více právě způsobem, který vám přináší horší a horší výsledky.

Pokud vás někdo konkrétní zranil, je logické, že si na něj nebo na ni dáváte pozor, avšak často už předem podkopáváte potenciální základy nových vztahů tím, že nevěříte ani lidem, které jste ještě nepoznali a kteří vám nic neudělali.  

Vaše intuice je moudrá a zcela samozřejmě vás varuje v případě, že jste v kontaktu s někým, komu opravdu není dobré důvěřovat. Naučte se však pro dobro své i svých vztahů rozlišovat jemně varující intuici a permanentní nedůvěru vycházející ze zraněného ega, které bojuje za svou sebezáchovu i za cenu toho, že vás bude preventivně bránit i před vztahy, které by mohly být šťastné. Přestože vám takový přístup dává jistotu (kterou ego tolik miluje!), že vás nikdo nezraní, dává vám zároveň téměř naprostou jistotu, že se k vám nikdo ani nepřiblíží. Zůstáváte pak sice “v bezpečí”, ale izolovaní od druhých a s pocitem, že jste nemilovaní. (Lidé vás mohou mít rádi, ale pokud si kolem sebe stavíte zdi, pak jejich lásku stejně nebudete vnímat a stejně se budete cítit ohrožení nedostatkem lásky.)

Kdykoli jednáte na základě strachu, umožňujete mu, aby rozhodoval o vašem životě a vládl v něm místo vás. A výsledkem jakéhokoli rozhodnutí založeného na strachu bývá jen ještě větší strach. Kdykoli se rozhodujete ze strachu, aby vás někdo nezranil, cítíte se ve výsledku ještě více zraněni. Z rozhodnutí založených na strachu nikdy nevzejde nic jiného než další bolest, která ve vás vyvolá ještě větší strach. Je jen na vás, abyste zvážili, zda vám vaše “jistota” stojí za takovou cenu. Někteří lidé vás sice v průběhu času zranit mohou, ale bolest z těchto zranění nebude nikdy tak velká jako bolest ze života bez lásky.


* * *


- Poselství andělů, Magda Techetová


Chcete-li podpořit mou činnost finančním příspěvkem, s láskou a vděčností ho uvítám ♥

* * *
Číslo účtu: 2000715953/2010
IBAN: CZ9320100000002000715953
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX

* * *

Srdečně děkuji za jakoukoli formu podpory, včetně přeposlání textu dalším lidem, kterým by mohl pomoci :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.