středa 25. září 2019

Orientace na strach

"Pokud žijete v orientaci na strach, vyvede vás z míry kdejaká maličkost. I v období, kdy se vám vše daří, vyhlížíte na obzoru nějaké potíže. Bojíte se, že vás někdo z něčeho obviní, že vás někdo napadne, poníží, nebo naopak trávíte čas tím, že obviňujete druhé, život, Boha nebo osud za ten mizerný úděl, který vám přisoudil.
Možná žijete ve špatné víře a nevidíte důvod, proč byste se měli chovat zodpovědně nebo někomu důvěřovat. Ani vám samým se nedá důvěřovat. Nic podle vás nemá žádný smysl. Všechno je nanic. Cítíte se o všechno připraveni a pořád na nejnižším stupni žebříčku. Ani když jste obklopeni hojností, nevidíte blahobyt a nedokážete si jej vychutnat nebo se z něj radovat. Ale nepřipravují vás o něj jiní lidé - tím lupičem je váš vlastní strach. Strach vás připravuje o jasnost, laskavost, uspokojení a hojnost. Bere vám to všechno přímo pod nosem.
Jedno z největších nebezpečí této orientace na strach spočívá v tom, že vede k životu neuvěřitelně strnulému: Vyžadujete, aby všechno šlo jako v minulosti nebo podle vašich osobních očekávání či požadavků. Máte strach se něčeho vzdát, lpíte na přesvědčeních, zvycích, pravidlech, termínech a příkazech, ať už vašim současným potřebám vyhovují a nebo ne. A začnete vyžadovat, aby tak žili i ostatní a pokud se tak nechovají, odmítnete je a zavrhnete. Tento způsob života nejenže vyrůstá ze strachu, nýbrž jej i dennodenně vyvolává. Za takového stavu věcí neustále plavete proti mohutnému proudu.

STROM, KTERÝ JE NEOHEBNÝ A NEMŮŽE SE ROZKÝVAT VE VĚTRU, SE ZLOMÍ. 

Ze všeho nejdůležitější je, abyste si uvědomili, že nejvíc strachu, který cítíte, působí nikoli skutečná událost, ale očekávání, fantazie, které jste si kolem ní vytvořili. A právě v tom okamžiku můžete zvládnout cokoli. V tomto okamžiku jste v bezpečí, tento okamžik obsahuje nekonečné množství možností a může být naplněn radostí."

* * *

- z knihy Beze strachu, Brenda Shoshannaová

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.