středa 3. září 2014

BERAN - Dítě

"Vím jenom, že na mě něco vyrazilo jako čertík z krabičky a už jsem letěl jako rachejtle!"
 
Zatímco tatínek potahuje z cigára, mimino s rudým obličejíčkem se v postýlce dožaduje pozornosti. Jak se odvažujete ho ignorovat a bavit se s ošetřovatelkou? Kdo tady vůbec poroučí?
Sotva ho stačíte strčit do taxíku a odvézt domů z porodnice, dostanete na tuto otázku důraznou odpověď. Vaše dítě tu poroučí. Máte o tom pochybnosti? Zmizí, jakmile je potomek dost starý na to, aby seděl na dětské stoličce a bušil lžící o tác, když jej necháte příliš dlouho o samotě. O své oblíbené stravě s vámi nikdy nebude žertovat ani nebude příliš taktní.
 
V tomto silném aktivním tělíčku se širokými rameny není nic jemného. Batole Beran vyplivne zeleninu, jako by ji vystřelil z děla, a naplácá si obilnou kaši na hlavu, aby vám dalo důrazně najevo, že to nejsou jeho zamilovaná jídla. Holčičky budou stejně přímočaré jako chlapci. Dokonce možná víc, přestože od malé, křehké slečny byste takovou rozhodnost stěží čekala. Řekla jsem křehké? Dubnový kov je železo a dubnový kámen je diamant, nejtvrdší materiál, jaký člověk zná.
 
Toto děcko pravděpodobně začne chodit dřív než jiné děti a určitě začne dřív mluvit. Nebude snadné ho uhlídat. Řekněte mu ne, a ono vám vzdorně zahrozí baculatým prstíčkem. S disciplínou musíte začít brzy. Dávejte pozor na pády a zranění ohrožující hlavu nebo obličej. Dítě Beran má sklon k úrazům, a to je ještě řečeno mírně. Schovávejte před ním ostré nože a snažte se předejít popáleninám a opaření. Je-li v okolí něco pálivého nebo zakázaného, můžete se vsadit, že tam zvědavě strčí ruku. Myslíte si, že dostane za vyučenou? Ani náhodou. Pokusí se překonat vlastní rekord. Růst zubů může probíhat dost dramaticky a s horečkami. Dítě tím očistcem projde bez potíží, ale co vy?
 
Když povyroste, svým medvědím objetím vám nejednou vyrazí dech. Děti narozené v tomto znamení většinou dávají najevo příchylnost, kromě několika, které v raném věku zažijí nëjakou nepříjemnou zkušenost. Z těch se stanou smutní, tiší beránci. Ale jejich rohy jsou stejně nebezpečné.
 
Raději nežádejte příbuzné o hlídání bez předchozího varování. Vezme-li si ho po dobu vaší krátké dovolené statečně na starost ubohá teta Maude, zřejmě brzy nastane krize, když přistihne malého Berana s rukou ponořenou do cukřenky a udělá tu chybu, že na něj rozzlobeně dupne. To dítě překvapí a zároveň rozčilí, takže si rovněž dupne a vyrazí ze sebe první souvislou větu: "Teto ,Mod` ty mi nebudeš nic poroučet." Vsaďte se, že teta si příště rozmyslí mu něco nakazovat. (Asi se budete muset vrátit dřív. Při tom dupání si potomek zlomil palec u nohy.)
 
Jak dítě roste a sílí, a když šťastně překoná spalničky, příušnice, plané neštovice a zarděnky (choroboplodné zárodky nemají při zápase s rychle se zotavující Beranovou náturou žádnou šanci), začnou se u něj projevovat určité povahové rysy. Všimnete si, že když mu odporujete, není s ním žádné pořízení, ale jeho hněv nemá dlouhé trvání. Po každém výbuchu na vás vrhne zářivý a triumfální úsměv.
 
Bude se dělit o své hračky s ohromující štědrostí nejen s vámi, ale i s kamarády, listonošem, sousedovic buldokem a zbloudilou kočkou. Jeho velkorysost však skončí v okamžiku, kdy někdo zraní jeho city nebo mu bude překážet v jeho záměrech. Potom můžete čekat ohňostroj.
 
Chlapci a dívky Berani mohou začít od raného věku zanedbávat domácí úkoly a nezapůsobí na ně ani příklad vašeho poslušnějšího dítěte v Kozorohu, Raku, Panně nebo Rybách. (Předpokládám, že nemáte víc potomků ve znamení Berana. Planety to rodičům moc často nedělají.) Místo abyste nutila Berana do učení, popíchněte ho a on se vrhne vstříc výzvě, jako se jeho oblíbená zatoulaná kočka vrhá na smetanu. Jenom mu (nebo jí) řekněte, že je asi pomalý a není tak chytrý jako ostatní žáci, že na ně nestačí, ale že vám to nevadí. Že ho stejně máte ráda. Páni! Uvidíte, jak se z těch školních učebnic bude prášit, až se rozhodne vám ukázat, co je to za nesmyslnou teorii. Že je někdo lepší? To chci vidět.
 
Po této zázračné strategii doma dejte tip i učitelce ve škole. Padne na kolena a bude vám děkovat. Jestli má ve třídě víc než jednoho Berana, možná vám pošle dvoukilovou bonboniéru. Má-li snahu, je tato mládež schopná naučit se všechno hned a bez potíží, nikdy to nezapomenout a proplout studiem v pohodě. Ovšem ne všichni rodiče vědí, jak toho dosáhnout. Celá léta se dohadují, proč jejich Mike nebo Maggie čtyřikrát opakuje třetí třídu, když má tak vysoké IQ. Nemusejí však mít velké obavy, protože až se Mike a Maggie dostanou do světa a uvidí, že tam jsou chytřejší lidé než oni, dohoní ztracený čas rychlostí blesku. Trocha pokoření jim bude dostatečnou pobídkou, aby potom přeskočili několik tříd.
 
Vaše dítě má živou představivost; je zasněné a sentimentální, ale stejně tak dobře ví, jak si opéci topinku. Existuje-li tak rozporuplná osobnost, jako je houževnatý, praktický, idealistický snílek, je to vaše dítě narozené v Beranu. Je stejně naivní jako odolné, stejně mírné jako průbojné. Všechny tyto rozporné rysy jsou neoddělitelnou součástí jeho energické povahy, která vás nepřestane přivádět v úžas, stejně jako později jeho přátele, nemluvě o nadřízených, budoucích nepřátelích a o té nic netušící duši, která s ním vstoupí do stavu manželského.
 
Tyto děti budou na hřišti dominantní. Vymyslí nové hry a přijdou s novými nápady. Budou trvat na tom, aby bylo po jejich, anebo dojde ke střetu s autoritou, takže byste hned od počátku měla stanovit pevná pravidla. Beran, který se nenaučí v mládí poslouchat, dostane v dospělosti krušné lekce. Nezapomeňte, že má srdce měkké jako máslo a že se v něm navzdory statečnému zevnějšku ukrývají obavy, že nebude oblíbené a milované. Rozbije-li někdo jeho zářivé sny nebo zchladí nehynoucí elán a nadšení, poběží domů se srdceryvným pláčem. Až k tomu dojde, pevně ho obejměte. Bude mít zlomené srdce. Přes veškerou ukvapenost a nadřazenost je Beranův idealismus velmi křehký a sebemenší náraz jím silně otřese. Ve svém naivním, nadějeplném optimismu zažije v životě takovýchto nárazů hodně, a proto proti nim potřebuje víc ochrany, než si myslíte.
 
Věří v pohádkové dědečky s kouzelným proutkem a v obry, kteří dokážou jedním máchnutím ruky $mést z povrchu země celá města. Naneštěstí se malí Berani s těmito dvěma všemocnými typy naivně ztotožňují. Když zjistí, že ve skutečném, brutálním světě jsou velcí zabijáci i nechápaví realisté, kteří mohou připravit kouzelné proutky o jejich moc, párkrát sletí a pěkně si natlučou. Ale zase se vyškrábou nahoru, očistí se a znovu vyrazí kupředu. Však oni ten hloupý, zabedněný starý svět naučí! Přitom mohou utrpět nějaký ten šrám, ale nepočítejte s tím, že by se vaše dítě vzdalo boje, přestože ho protivníci nesčíslněkrát srazí k zemi. Jestli si myslíte, že zavolá o pomoc, asi se hodně načekáte.
 
Dárky k narozeninám schovejte na bezpečném místě. Dítě bude netrpělivé a neochotné čekat na překvapení. Neničte jeho víru v Mikuláše a Ježíška příliš brzy. Když nejprve pevně věří a potom se naučí nevěřit, jeho charakter se zoceluje. Je to potřebná lekce. Kapesné v mžiku utratí, ale klidně vám dá poslední cent pro mlékaře. Vaše dcera možná každý den zaplatí klukům ze sousedství, aby nešlapali na mravence. V povaze dítěte, se kterým se nakládá tvrdě v nejtvárnějších letech, se může projevit rys obranné krutosti, ale pokud ho vedete citlivě a moudře, bude prosazovat svá práva s mnohem menší razancí a bude neobyčejně velkomyslné a soucitné. Neudělujte mu příkazy, ale vždy ho žádejte o služby s úsměvem a ono se přetrhne, aby se vám zavděčilo. Nikdy nesmíte podkopat jeho sebedůvěru. Je pro něj stejně důležitá jako vzduch, který dýchá. Možná uteče z domu; nezávislost se projeví brzy, ale vrátí se moudřejší. Naučte jej, že se nemá vyvyšovat nad slabší děti, protože ve skutečnosti nechce být zlé.
 
Společnost chladných, negativně smýšlejících lidí ho může hluboce zranit, ale jeho ducha nic nezlomí (vzpomeňte si na diamant). Pravděpodobně bude blázen do knih a bude výborný čtenář, přesto však nemusí mít moc chuti se usadit na čtyři roky na vysoké škole. Berana příliš přitahuje pouštět se do překonávání všelijakých provokujících překážek. Ale nevzdávejte se moc rychle. Disciplína získaná během vyššího vzdělání mu může pomoci zvládnout plamenné city a náhlé, nevysvětlitelné přílivy ostré intuice. Čím víc odmítá striktní učební osnovu a dává přednost volnému výběru různých zaměstnání, tím víc učení potřebuje.
 
Bude se muset naučit zodpovědnosti, ale vštěpujte mu další vlastnosti pomocí logiky a upřímné lásky. Obojí na něj působí. Rodiče a učitelé by nikdy neměli pouštět ze zřetele, že děti ve znamení Berana chvála neobyčejně pohání k dosažení nejlepších výsledků, ale při postihu vybuchnou jako petardy a ztratí motivaci k úspěchu. Řekněte jim, co se vám na nich líbí, a budou dělat méně to, co se vám nelíbí. Tyto děti dosáhnou přesně toho, co se od nich očekává, včetně jedinců, kteří halí svou ohnivou hnací sílu do zevnějšku klidné osobnosti. Toto dítě musí být stále něčím zaměstnané, nebo se dostane do nesnází. Nečinnost v sobě skrývá nebezpečí. Také potřebuje hodně spánku, aby obnovilo všechnu tu roztěkanou energii.
 
Miluje příběhy o statečných hrdinech, kteří dobývají nové světy. Ale také věří ve skřítky a zázračné studánky a bude v ně věřit dlouho potom, co jste přivítala první vnouče. Vychováte-li své dítě citlivě a s láskou, vyroste z něj člověk s báječnou schopností snít nesplnitelný sen a dosáhnout jeho uskutečnění.
 
* * *
 
- z knihy Sluneční znamení, Linda Goodman

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.