středa 3. září 2014

BERAN - Muž

Řekl:
"Půjdu svou cestou, a až najdu horský potůček, vyšlehnou z něj plameny... "
"Tak se přece jen do zahrady dostanu, ať se stane co chce!"
 
Ten tvor, co tamhle telefonuje je to nabité dynamo? Je to planoucí pochodeň? Je to exploze nebo je to superman? Víceméně ano. Je to muž Beran, což je dost blízko. Doufejme, že víte, co hledáte. Jestli je to vzruch, od Berana ho dostanete fůry a zřídka nastane nudná chvile. Ale jde-li vám o bezpečí a pohodu konejšivé lásky, jste na špatné adrese.
Tento muž vás v jedné minutě omráčí vášnivým žárem a v příští bude chladný jako medvěd. Pokud ho urazíte nebo ztratíte jeho zájem, okamžitě jeho vřelou, impulzívní povahu zmrazíte. Zažehnout ji znovu může znamenat začít úplně od začátku.
 
Muži Berani srší nápady a tvůrčí energii. Udržet s nimi krok bude možná dost únavné, ale měla byste se o to snažit. Aspoň v duševní oblasti. Mají totiž ve zvyku nechávat loudy za sebou a neohlížet se. Tento muž bude zřejmě jednat a vypadat velmi mladě, což je příjemné, ale jeho mladistvá aura se může promítat i do jeho duševních a citových projevů, dokud nedospěje, což nebude moc brzy. Je netrpělivý, odvážný a sebejistý a vždy má náskok před ostatními, někdy i sám před sebou. Může být ztělesněním štědrosti a ochotně rozdávat čas, peníze, sympatie a majetek neznámým lidem. Ale také může být nesnesitelně netolerantní, bezohledný, sobecký a náročný, nevyplní-li se jeho přání hned nebo je-li nucen být v přítomnosti negativně naladěných lidí.
 
Pokud jde o lásku, okamžitě ztrácí hlavu. Vrhne se do milostného dobrodružství s přesvědčením, že toto je jediná skutečná láska mezi dvěma lidmi na celém světě, snad s jedinou výjimkou Romea a Julie. Když ztroskotá, posbírá střepy a pokusí se zachránit mrtvý vztah všemi možnými způsoby. Nepodaří-li se mu to, začne znovu s novou Julií a bude to stejné jako poprvé. Bez ohledu na počet chyb v milostných záležitostech si je však jistý, že má pravou lásku na dosah. Muž Beran je tak vášnivý, jak si jen žena může přát kromě partnerky narozené ve Štíru. Nezbývá moc, co byste od něj ještě mohla chtít. Je takový idealista a tak snadno podléhá citu, že získá veškeré vzrušení, vzdechy, extázi a poezii, jaké je možno ze vztahu dostat. Beran není schopný dělat něco polovičatě. Cele se oddá žhavému zájmu daného okamžiku.
 
Možná váš partner patří k tišším a klidnějším Beranům. Nenechte se jím však oklamat. Pořád je jeho vládnoucí planetou Mars. Že moc nemluví? Není nevázaný a ctižádostivý? Ano, jednoho takového taky znám. Ale spolehněte se, že kdybyste mohla nahlédnout dovnitř té tvrdé palice, zjistila byste, že jeho mozek rotuje rychlostí aspoň dvouset otáček za sekundu. Kdykoliv se setkáte s tímto typem, který zpočátku nejeví typický elán, podívejte se na jeho obchodní činnost. Brzy se přesvědčíte, že máte co do činění s Beranem. Potom se zeptejte jeho bývalých přítelkyň. Asi se zahihňají. "Ten, a ostýchavý? Pch ? To musíte myslet někoho jiného." Po nějaké době si o něm začnete skládat ten pravý obrázek. Nevýbojné chování je jen maskou pro ohnivé srdce a nezdolnou podnikavost. Přirozeně je snazší, když milujete jednoduchého, obyčejného Berana, který dává najevo, jak je ze všeho nadšený, od bramborových lupínků přes měsíční svit až k výletům autem.
 
Muž v žádném jiném znamení nedokáže být tak bezvýhradně věrný jako Beran, je-li opravdu zamilovaný. Poctivost mu pravděpodobně zabrání vás podvádět a díky svému idealismu ani nebude chtít. Promiskuitu nebo dokonce jen neškodné flirtování nemá ve zvyku. Ne když vám dal celé své srdce. Hledá pohádkový milostný románek a v těch nikdy nenajdete lehkomyslný postoj k lásce a sexu. Ty ostatní dívky byly NJPV (než jste přišla vy). Znám jednoho Berana, který při diskusi o minulosti se svou nynější přítelkyní často poznamená: "To bylo PN (před námi)."
 
Samozřejmě musíte zůstat ve střehu, protože navzdory oddanosti a slibům absolutní věrnosti (které jsou nepochybně naprosto pravdivé) má tak silnou potřebu romantické lásky, že by se mohl obrátit jinam, nedokážete-li živit jeho iluze. Ve chvíli, kdy dovolíte, aby se romantický nádech vašeho vztahu vytratil, může sejít z cesty. Pokud si nejste jistá, co tím míním, pohádková láska pro něj neznamená odebrat se večer do říše snů se ženou, která má hrudník potřený mentolovou mastí proti kašli. Také to neznamená být svědkem vaší osobní intimní toalety, jako je pilování nehtů, bělení zubů, odbarvování vlasů na blond, olupování kůže spálené sluncem nebo poslouchat několikahodinové hádky po telefonu s vaší matkou. Pohádkové princezny se takhle nechovají. A ví bůh, že Julie by při sledování televize nikdy neseděla s nohama na stole a nežvýkala karamely. Když jste s ním, nezapomeňte použít parfém. Hihňat se můžete s kamarádkami, když je pryč. Dělá mu potíže představit si sebe jako prince, který vás budí polibkem, když buď chrápete nebo na něj houknete: "Kruci, nech mě spát, jo?" No vážně, chovala by se takhle při probuzení Šípková Růženka? Buďte připravená ho každé ráno vítat bez dechu a se zamlženýma očima, osvěžená sny a vzrušená, že máte jeho hezký obličej tak blízko. A dejte mu to najevo.
 
Muži ve znamení Berana, jejichž partnerky nevěnují dostatečnou pozornost romantice, jsou zprvu nešťastní. Potom dostanou zlost. A potom se vydají hledat princeznu, která nechrápe, a vůbec. Pokud jde o něj, není to nefér. Nebyl to on, kdo porušil slib, ale vy. Uvěřil, že jste půvabný slavík zpívající za svitu měsíčku, jak zní jeho oblíbená píseň. Nyní zjistil, že jste užvaněná veverka nebo sojka, co do něj pořád rýpe. Tento šok ho vyburcuje z nebeského světa andělských chórů a zvonů bijících pokaždé, když vás vezme za ruku. Jak mohou zvonit zvony, když máte v rukou pořád špinavé popelníky, a jak může slyšet zpěv, když na něj ječíte, že dvakrát za sebou přišel domů až po půlnoci? (Což samozřejmě udělal, ale jak si můžete myslet, že mu budete diktovat každý krok? Manželství není vězení a vy nejste jeho dozorce to je jeho přístup.)
 
Naučíte-li se na něj hledět horoucím pohledem a všechno to ostatní, bude s vámi šťastný a nevšimne si žádné jiné ženské na světě. U Berana je velmi nepravděpodobné, že by udržoval fyzický styk s více než jednou ženou současně (pokud nemá ascendent v Blížencích nebo rušivý vliv Venuše). To se prostě nehodí do jeho představy o ryzí a trvalé lásce. Rozhodnutí osvobodit se od starého učiní vždy předtím, než ho příliš zaujme něco nového. Dostanete nespočet varování. Tento muž dokáže jen těžko předstírat vášeň, kterou necítí. To mu samo o sobě brání v podvádění. Kromě toho nyní víte, jak ho udržet v té pohádkové knížce.
 
Jenom nebuďte nudná, protivná nebo moc bojácná. Abyste si ho udržela, musíte být kombinací Grace Kellyové, Ursuly Andressové, Marie Dresslerové, madam Curieové a královny Viktorie, okořeněné špetkou Clare Boothe Luceové. Žádná princezna se nikdy nevyrovná jeho představě ideálu. Vyžaduje hodně důvtipu ho přesvědčit, že vy jste lepší než ostatní ženy, ale když to dokážete, bude vám stoprocentně věrný. Opravdu to stojí za pokus, protože jak se Beran vrhá po hlavě do milostného dobrodružství, stejně bezhlavě z něho utíká. Je zároveň idealista i egoista, což znamená, že nerad přiznává chybu nebo že láska, kterou si zvolil, by mohla umřít. Přesto si pamatujte, že některé situace, které jsou pro jiné muže celkem přijatelné, považuje za nesnesitelné. Rozejdete-li se, máte pořád šanci znovu vzbudit jeho zájem, a to když jednáte, jako kdyby předtím mezi vámi nebylo nic důvěrného. Budete muset jít tvrdě na věc, protože Beran miluje výzvu. Abyste mu v případě vzniklých problémů mohla snadněji odpustit, pamatujte si, že jakékoliv zahnutí bylo důsledkem náhlého impulzu poté, co jeho slavík přestal zpívat za měsíčního svitu, a ne úmyslnou nevěrou. Nebojte se budoucnosti. Máte kouzelný klíč k jeho srdci. Zamkněte jej.
 
Máte-li v úmyslu dráždit ho flirtováním pusťte to z hlavy. Váš první prohřešek bude patrně vaším posledním. Můžete ho ztratit pouhým zašeptáním nebo vyzývavým pohledem na jiného muže, nemluvě o skutečné nevěře. Trvá na tom, aby byl ve všem první, a to platí i o prvenství ve vašem srdci. Beranovy vlastnické sklony a žárlivost jdou do extrému. Pouze Lva dokáže víc rozzuřit myšlenka na přestupek jeho milované. Aby to bylo ještě horší, Beran vám nikdy neposkytne slepou víru, kterou v těchto věcech očekává od vás. Prostě musíte pochopit, že jeho živé konverzace s jinými ženami jsou nevinné, protože on vyžaduje ve společenském styku absolutní volnost, kterou vám upírá. Tento milenec vás přilepí na piedestal a bude očekávat, že tam zůstanete. Nesmíte pohnout ani palcem u nohy. Ani nesmíte vypadat, že to chcete udělat.
 
Muž Beran je rebel od přírody. Rád popírá autoritu a myslí si, že se narodil chytřejší než kdokoliv jiný. Možná ano, ale většině lidí nedělá dobře, když jim to řeknete. Díky svému neomalenému způsobu prosazování se si Beran nejednou rozbije nos. Protože potřebuje být ve vůdčí pozici a odmítá následovat jiné, vlivní lidé mu často udělí lekci v pokoře. V takovém případě k vám poběží pro útěchu a povzbuzení, protože jeho ješitnost utrpěla šrámy. Dozvíte se, že pod jeho sebejistým bojovným zevnějškem se skrývá pocit méněcennosti. Raději by však zemřel, než by to přiznal. Žena, která vyléčí jeho otřesené sebevědomí něžnou a neomezenou oddaností, má nejlepší šanci získat si jeho srdce nastálo. Nikdy neudělejte tu chybu, že byste dala za pravdu jeho momentálnímu nepříteli nebo se pokoušela být spravedlivá a dívala se na věc i z druhé strany. Jak v lásce tak v přátelství vyžaduje stejně neochvějnou věrnost a loajálnost, jakou vám sám dává. Je to jeho zásada, a pokud ji nectíte, najděte si jiného muže.
 
V jeho povaze nenajdete žádné důmyslné intriky. Není vůbec těžké poznat, kdy pro něj vztah skončil. Chlad a nuda v jeho hlase i chování vás nenechají na pochybách a obvykle je doplní ještě upřímné jednoznačné prohlášení. Výbuch hněvu je mnohem méně vážný, protože znamená, že jde jen o přechodnou náladu a vztah se ještě dá zachránit. Máte víc důvodů se obávat jeho chladu než ohně.
 
Tito muži nemají rádi úskoky. Jsou přímočaří ve všech směrech. A to znamená v lásce i v práci. Když Beran rozpozná lásku, neztrácí ani vteřinu, ale nechte ho, ať ji rozpozná sám. Neběhejte za ním, nevolejte mu často a nedávejte mu najevo své city, dokud si nejste absolutně jistá, že vášeň je oboustranná. Nejrychlejší způsob, jak ho ztratit, je po něm jít. On zde musí být vůdcem, stejně jako jinde. Jestli mu to nedovolíte, může ztratit zájem tak rychle, že vás ohromí a zdrtí zároveň. Ovšem jakmile už k sobě patříte, nebuďte příliš chladná a lhostejná nebo bude hledat pozornost jinde. Láska k Beranovi je jako chodit po laně mezi vřelým zájmem a povznesenou lhostejností. Musíte umět cvičit na visuté hrazdě. Nenadbíhejte mu. Ale také od něj neutikejte. Strčte si do boty minci pro štěstí, noste s sebou čtyřlístek a vzývejte hvězdy. S tím budete mít stejný úspěch jako s nějakou metodickou strategií, ne-li větší. Musíte ho nechat hádat, i když už jste jeho. Stejně tak ho ale musíte ujistit, že vaše láska je trvalá. Naučte se s tím žít nebo se naučte žít bez Berana.
 
Beranovo plus je, že ačkoliv trvá na tom, aby byl ve vztahu prvořadý, bude také první, kdo se omluví po hádce, a bude první, kdo bude k dispozici, až ho budete potřebovat. Bude stát po vašem boku, když jste nemocná nebo nešťastná. Ochotně za vás bude utrácet peníze (je-li typickým synem Martovým). Bude chválit váš vzhled a talent a bude stimulujícím prvkem vašeho duševního rozvoje. I když dokáže být panovačný a rozčílit se kvůli maličkosti, většinou mu vztek dlouho nevydrží a usmíří se. Třeba jste pro něj nejdůležitější na světě, ale zároveň od vás čeká, že to víte a že počkáte na jeho přízeň a pozornost v případě, že se zrovna zaobírá nějakým novým nápadem, který zcela pohltil jeho zájem. Chce být celý váš svět, ale na rozdíl od jiných mužů vás nechá sdílet ten svůj, budete-li mu rovnocennou partnerkou.
 
Od dámy svých snů očekává, že bude kombinací superženskosti a rozpustilosti. Chce, abyste byla zcela nezávislá, ale zároveň ochotná se držet několik kroků za ním. Čeká od vás chválu a oddanost, ale nikdy by nepřijal roli otrocké služebnice. Pořád jsi se mnou? Dobře. Jsi statečné děvče. Přijdou ještě další věci. Když jeho ego utrpí ránu, je schopen vám říci krutá a sarkastická slova, která vůbec nemyslí vážně, ale která vám mohou zlomit srdce, pokud mu nerozumíte. Potom bude čekat, že mu odpustíte a zapomenete stejně rychle a snadno jako on. Budou se vám muset líbit všichni jeho přátelé, kdežto on si vyhrazuje právo být znuděný vašimi. Chtěla jste chlapa, ne? V partnerovi ve znamení Berana ho dozajista máte. Jste-li opravdová žena, tento milostný vztah vám může závidět celé město jako Romeovi a Julii (samozřejmě bez té tragédie).
 
Až se vezmete, muž bude mít v domácnosti navrch, nebo odejde. Nesnese, aby se do něj rylo na veřejnosti i doma, hlavně pokud jde o utrácení peněz. Vydělal si je přece, ne? Jsou to jeho peníze, ne? (Někdy se to přivlastňovací zájmeno může rozšířit i na peníze vydělané vámi.) Asi nebude s penězi hospodařit moc dobře a to je řečeno velmi taktně ale nedělejte to za něj, i když jste měla z matematiky jedničku. Nikdy ho nezpovídejte ohledně finančních záležitostí. Je-li typický Beran, bude štědrý a poskytne vám vše, co potřebujete. Až si pro sebe koupí tu aktovku z aligátoří kůže, můžete dostat tu kobří kabelku -jestli na ni zbude. (Možná je trochu sobecký, ale nikdy lakomý.)
 
Přestože často střídá zaměstnání, dokud se nestane sám šéfem, nenechá vás hladovět. Najde způsob, jak zajistit přísun peněz, i když někdy mohou stejně rychle zase zmizet. Raději šetřte do prasátka, abyste ho mohla překvapit, až bude v nouzi, protože sám z výplaty moc nezachrání (ledaže je tu nějaký skrytý vliv jako třeba Měsíc v Kozorohu nebo Raku anebo ascendent diktující šetrnost).
 
Každý přírůstek do rodiny v něm najde oddaného, pyšného otce vašich snů. Později se k dětem možná bude chovat trochu pánovitě a zkoušet jim diktovat budoucnost. Bude milujícím otcem, se kterým se užije hodně legrace, ale někdy se mu musí připomenout, že děti potřebují stejnou nezávislost, jakou má on sám. Jinak se mu role otce bude určitě líbit. Baseball, rozhovory o ptácích a hmyzu, fotbal, večeře s dcerou, to všechno ho baví. Jenom mu nedávejte najevo, že malý Herman nebo Henrietta jsou pro vás důležitější než on, nebo v této roli silně ochladne.
 
Jestli chcete, klidně po svatbě pokračujte v práci. Pokud ho nezastíníte, zřejmě nebude mít námitky. Spíš vám promine večeře z polotovarů než nedostatek víry v jeho nápady. To je důležité si zapamatovat.
Podporujte jeho nezávislost, ale snažte se potlačit jeho impulsivnost taktně. Beran musí být v čele, jinak pro něj život nemá moc cenu. Jeho ohromný elán a nadšení smutně skoná, udusíte-li je mokrými dekami nebo způsobíte-li svým negativním myšlením zkrat v jeho pozitivní energii. Ve chvíli, kdy ztratí autoritu v práci nebo doma, svěží optimismus se promění v náladovost a nespokojenost a nakonec v naprostý nezájem. Nemá v povaze se podřizovat. Je to pravý muž. Nikdy neničte jeho mužství, ale ani neztrácejte svou individualitu. Nezkoušejte ho komandovat a nedejte se komandovat od něho. Manžel Beran nesnese ženu, která každý večer chodí na schůze. Stejně tak nebude tolerovat manželku, která celý den sedí doma a háčkuje dečky. Musíte mířit někam doprostřed. Uspějete-li, pomyslete si, že jednou budete jediná bělovlasá Julie, jejíž manžel bude sentimentální ještě na výročí zlaté svatby. To rozhodně stojí za to, jste-li romanticky založená, a to samozřejmě jste, protože jinak byste si nic nezačínala s Beranem.
 
* * *
 
- z knihy Sluneční znamení, Linda Goodman

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.