úterý 22. března 2016

Co nám vzkazuje naše tělo, mysl a duše, když toužíme po sladkém

Prahnete po cukru a sacharidech?
Udělejte si z nich spojence!

Jste jedním z milionů lidí, kteří nedokážou říct „Ne, děkuji“ všem těm sladkým lákadlům? Opovrhujete těmi znepokojivými touhami po sladkém, které vás prostě nenechají na pokoji? Jste dokonce znechuceni vlastními ztrátami sebekontroly?
Ach, jak dobře si pamatuji tyto příšerné pocity posedlosti sladkým! (Naštěstí po roce 1998 odešly, když jsem se sladkého vzdala na doporučení lékaře a stala se „znovuzrozenou“.)

Vaše touha po sladkém je důležitá – a dokonce cenná!

Co kdybych vám řekla, že existuje jemný, něžný a zábavný způsob, jak se postavit ke svým frustrujícím chutím na sladké? (Mimochodem, když říkám sladké, myslím tím také zpracované uhlovodíky, neboť stejně jako cukr jsou rychle metabolizovány ve vašem těle.) Ano, vaše nejhorší chutě nemusejí být vašimi nepřáteli.
Když se na to podíváme v pravém světle, vaše chutě se vlastně mohou stát skvělými spojenci. Poněvadž tyto chutě jsou skutečnými způsoby, jakými vám vaše tělo posílá cenné zprávy, informace a vedení.

Když do vás uhodí touha po sladkém, je to způsob, jakým vaše Tělo, Mysl a Duše říkají: „Prosím, věnuj mi pozornost! Nedáváš mi, co potřebuji! A budu tě s tím otravovat, dokud se o mě nezačneš správně starat!“
Takže, dovolte mi doporučit vám tento postoj: Neděste se svých chutí. Namísto toho je přivítejte.

Slyšíte mě dobře! Považovat své chutě za dobré pro vás může být oříšek, ale přinejmenším byste k nim mohli přistupovat s nadšením jako detektiv, který zakopnul o životní klíče k Případu Tichého zabijáka. (Tím odkazuji na vysoký krevní tlak, známý jako Tichý zabiják, neboť ve skutečnosti existuje propojení mezi zvýšeným příjmem cukru a hypertenzí.)

Když jíte tolik sladkostí a karbohydrátů, můžete přibrat na váze, zvýšit výskyt srdečních chorob, rakoviny, diabetu a dalších 150 nemocí nebo indispozicí. (Stovky výzkumníků po celém světě zjistily nebezpečí cukru a strojem zpracovaných uhlovodíků.)

Hledejte důvody vašich chutí

Když uvážíme, že vaše závislost nebo návyk na sladké (jakkoli to nazvete) vás může zabít, je načase zjistit, proč vás neustále přepadají tyto přemáhající chutě.
Začněme tím, že si představíme, že můžeme mluvit ke svému drahému Tělu, Mysli a Duši. Zde jsou některé zprávy, které vám mohou být posílány právě prostřednictvím chutí:

  • VAŠE TĚLO
1. „Mám takovou žízeň. Proč mi nedáváš dost vody?“
2. „Proč mi nedopřeješ zdravou snídani? Kdykoli mi nedáš najíst hned po ránu, nebudu v pořádku celý den!“
3. „Postavme se k tomu čelem, ty mě prostě neživíš dobře. Zoufale potřebuji více bílkovin – hlavně opravdu kvalitních bílkovin, jako těch v organických vejcích a z kuřat krmených travou.“
4. „Potřebuji nějaké kvalitní tuky. Prosím, dej mi nějaký přírodní olivový olej, lenová semínka, avokádo nebo jiné kvalitní tuky.“
5. „Jinak, proč mi nedáváš zeleninu? Opravdu prahnu po všech těch živinách a vláknině!“
6. „Proč mi dáváš tolik cukru? Tím mě jen nutíš, abych chtělo více a více a více.“
7. „Pojídáš až příliš slaného. Kvůli tomu chci neustále cukr a sůl! Cítím se dnes tak v nerovnováze.“

  • VAŠE MYSL
8. „Cítím se tak ztracená a mimo kontrolu. Tyto chutě mi pomáhají uniknout od toho, co chci opravdu dělat.“
9. „Krmíš mě takovým množstvím negativních myšlenek! Přitom se stále jen zhoršují a zhoršují. Nezbývá mi, než toužit po sladkém.“
10. „Potřebuji, abys mě pravidelně živil silnými, pozitivními nápady.“
11. „Můžeš tyto chutě porazit a zvítězit nad nimi tolika způsoby! Jen mi dej nějaké jednoduché prostředky a postupy.“
12. „Prosím tě, uvědom si, že opravdu strádám! Ty křupínky a brambůrky nejsou odpovědí!“
13. „Toto je na mě příliš. Tohle nemohu zvládnout. Potřebuji se pozvednout svým návykem na sladké.“

  • VAŠE DUŠE 
14. „Jsem prostě tak nešťastná se svým manželem [partnerem, přítelem, otcem, matkou, atd.]“
15. „Moje kariéra mě vůbec nenaplňuje.“
16. „Jsem osamělá, smutná a nahněvaná kvůli tomu, co moje milovaná osoba udělala nebo neudělala / kvůli frustrující situaci.“
17. „Cítím se tak vyvedená z rovnováhy. Potřebuji, aby sis našel čas a dopřál mi péči skrze modlitby, jógu, meditaci nebo čtení něčeho inspirujícího.“
18. „Tak moc mi chybí láska, srdečnost a podpora!“
19. „Opravdu potřebuji obejmout. Je čas na mou dávku oxytocinu. Pokud kolem není nikdo, kdo by mi objetí věnoval, dej mi ho ty sám.“
20. „Potřebuji nahradit tyto chutě aktivitami, které miluji, jako Zumba, běhání nebo psaní.“


Jak jistě dokážete usoudit z těchto vnitřních myšlenek, je to způsob, jakým vám vaše Tělo sděluje velmi důležité informace skrze nutkavou chuť na sladké. Říká vám tím, že potřebujete více kvalitních proteinů, tuků nebo uhlovodíků (těch organických, sezónní zeleniny a ovoce).
A samozřejmě, pro vás, ženy, vaše chutě mohou vycházet i z hormonálních změn v dané situaci – ať už měsíční nebo životní (jako menopauza). Možná jsou také způsobeny těhotenstvím.

V tomtéž čase k vám promlouvá vaše Mysl, která vám říká, že potřebuje naplnit pozitivními myšlenkami a lepším pohledem na život.

Nebo se vám skrze chutě hlásí vaše Duše, která netouží po jídle, ale po emocionální výživě. Možná chcete jen obejmout nebo jinak uspokojit potřebu spojení s druhými lidmi, nebo i se sebou samými.

Na hlubší úrovni jsou tyto výrazné touhy způsobem, jakým jste upozorňováni na strádání. To vede k tomuto závěru:

Vaše chutě jsou známkou, že prožíváte nějaký druh prázdnoty. Takže příště, až vás přepadne chuť na sladké, odstupte stranou a zeptejte se sami sebe: „Jak mohu nejlépe naplnit sám sebe, abych už nemusel mít tyto chutě?“
Stejně jako když plníte nádrž svého auta, když vás varuje, že máte málo paliva a že nádrž je téměř prázdná, vaše Tělo, Mysl a Duše potřebují naplnit stejně tak – skrze výživné jídlo a aktivity, stejně jako skrze uklidňující myšlenky a pocity.
Na rozdíl od nezdravých jídel, všechny tyto věci dokáží upokojit vaši prázdnotu a pomohou vám najít cestu, jak se osvovodit od sladkého a uhlovodíků jednou a provždy.

- Connie Benett

* * * 

zdroj: http://healyourlife.com/author-connie-bennett/2013/01/wisdom/inspiration/craving-sugar-and-carbs
přeložila: Magda Techetová

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.