úterý 9. května 2017

Stres ze závodění s časem

Jedním ze zdrojů stresu je způsob, jakým vnímáte čas a nakládáte s ním. Jak často jste rozčilení, protože jdete někam pozdě nebo nestíháte termín? Časová tíseň je hlavním zdrojem stresu. Chronické opozdilství může také vést k problémům ve vztazích.
Mozek ve stresu se soustředí na přežití a reagování. Méně pozornosti naopak věnuje plánování a tvoření. Ve stresu se mozek učí - a přeučuje - soustřeďovat se pouze na přežití a reagování. Má potíže rozšířit oblast zaměřenou na plánování budoucnosti.
Neustálá časová tíseň si vybírá daň na těle, mozku i emocích. Zde jsou některé vzorce časové tísně a způsoby, jak je léčit:

* * *

1. Hledáte svolení
Nastavení mysli, kdy si říkáme: "Musím všechno udělat hned teď, nebo budu mít problémy nebo se stane něco hrozného.", má na svědomí touha osvědčit se nebo si udobřit nějakou skutečnou či pomyslnou autoritu. Ta obvykle pramení z dětství, kdy jste byli připraveni udělat cokoliv, abyste si získali přízeň rodičů. Jako dospělí můžete touhu získat souhlas zvenčí nahradit zdravější touhou poskytnout si souhlas sami. A ta přijde teprve tehdy, když učiníte pozitivní kroky, například budete pracovat v klidu namísto zběsilého závodění s časem.

2. Nutíte se
Pokud zjistíte, že větu často začínáte slovy: "Musím..., zastavte se a zamyslete se, proč děláte to, co právě děláte. Proč se do něčeho nutíte? Je to známka toho, že vaše duše danou činnost odmítá, že to pro vás není zdravé. Buď meditujte, až se dostanete do bodu, kdy budete spokojeni s tím, že se dané činnosti můžete věnovat, udělejte změny v tom, jak tuto činnost provádíte (například si ji začněte více užívat), nebo ji přestaňte provádět. 

3. Jste nerozhodní
Pokud se nemůžete rozhodnout, co z nabízených možností udělat, snadno získáte pocit, že se nemůžete pohnout z místa. Existenciální dilema, kdy se musíte rozhodnout, jak naložit s časem, je základem vnitřních bojů a pocitů úzkosti. Nezapomeňte, že nerozhodnout se je totéž jako se rozhodnout..., protože když se pro něco nerozhodnete, vlastně se rozhodnete zůstat ve stávající situaci. Život vás občas nutí dělat rozhodnutí dřív, než jste připraveni. Udělejte, co je ve vašich silách, a dělejte to, co je vám blízké.

4. Neumíte plánovat
Součástí závislosti na dramatu je odkládání, dokud vás nedostihne termín schůzky nebo vyhotovení práce. Čekáte s nákupem dárků do Štědrého dne nebo začnete psát práci večer před odevzdáním? To je jen pár příkladů, kdy se zbytečně stresujete. Plánování je nový návyk, kterým můžete výrazně snížit stres. Jedním ze způsobů plánování je rozdělit jeden velký úkol na několik menších kroků a zapsat si je do kalendáře. Takový způsob používám, abych stíhala termíny při psaní. 

5. Stresujete se, abyste zapůsobili
Dřete jako šílení, abyste vydělali dost peněz a mohli si koupit luxusní věci? Na koho se snažíte udělat dojem? Tento nezdravý a stresující návyk pramení z touhy být milován. Pokud vás ale lidé mají rádi kvůli tomu, co vlastníte, je to prázdný pocit. Přejte si, aby vás ostatní milovali kvůli tomu, jací jste, a zasloužíte si to. Začněte třeba tím, že máte rádi sami sebe, protože si umíte vytvořit klidnější, volnější časový rozvrh. 

6. Jste mučedník
Jste otrávení a podráždění, protože je všechna práce na vás? To je velmi stresující a škodlivé rozpoložení. Je to známka toho, že potřebujete a) hledat způsoby, jak si zjednodušit život, abyste nenaříkali, že je toho na vás hodně, b) začít práci delegovat a žádat ostatní, aby vám pomohli.

7. Soustřeďujete se na budoucnost
Je přirozené, že po prožití nějakého traumatu máte obavy, aby se něco bolestivého neopakovalo. Pokud ale budete posedlí strachem z možných budoucích traumat, přestanete si užívat přítomný okamžik. To je součástí tzv. posttraumatické disociace, kdy ztratíte přítomné vědomí sebe sama. Jednoduchý a účinný způsob, jak se vrátit do přítomnosti, je hluboké dýchání. Zhluboka se nadechněte se poté úplně vydechněte. Sledujte svou srdeční frekvenci. Uvědomujte si, zda se cítíte pohodlně, nebo ne. Co právě teď vidíte a slyšíte? Zaměření na přítomné pocity a podněty z okolí vám pomůže usadit se v přítomnosti. To vám dovolí mnohem více důvěřovat své přítomnosti a budoucnosti. 

* * *

- z knihy Nenechte pohasnout svou jiskru aneb Jak se zbavit negativity a dramatu, Doreen Virtue
.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.