čtvrtek 16. ledna 2014

O radosti vycházející z lásky

"Vždy, když milujete, jste plni radosti. Kdykoli nemůžete milovat, nemůžete se radovat. Radost souvisí s láskou, je to společník lásky; on lásku následuje.

Proto ještě více milujte a budete cítit stále více radosti. Netrapte se tím, zda je vaše láska opětována nebo ne; to vůbec není smyslem. Radost následuje lásku automaticky, ať je opětována nebo ne a ať ostatní reagují kladně nebo ne. Nejkrásnější vlastností lásky je, že její důsledek je vnitřní, její hodnota je vnitřní. Nezáleží na reakci druhého, je to naprosto vaše záležitost. Nezáleží na tom, koho milujete - psa, kočku, strom nebo kámen.

Pouze si sedněte u skály a milujte. Trochu si s ní povídejte. Polibte skálu a lehněte si na ni. Vnímejte, že jste s ní spojeni jako jeden celek, a náhle ucítíte zachvění energie, náhlý vzestup energie - a budete plni radosti. Skála vám možná nebude nic opětovat - nebo možná bude, ale to není podstatné. Začnete být plni radosti, protože milujete. Člověk, který miluje, je plný radosti.

Jakmile toto víte, můžete být plni radosti po čtyřiadvacet hodin. Jestliže milujete po čtyřiadvacet hodin a nejste již závislí na tom, co milujete, stáváte se nezávislejšími, protože můžete milovat, i když blízko vás nikdo není. Můžete milovat samotnou prázdnotu, která vás obklopuje. I když sedíte ve svém pokoji sami, vyplníte celý pokoj svou láskou. Můžete být ve vězení, a přesto ho můžete přeměnit na chrám během sekundy. Stačí chvilka, abyste ho naplnili láskou, a již to více není vězení. A dokonce chrám se stane vězením, jestliže tam není láska."

* * *

- z knihy Léčení duše, Osho

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.