neděle 23. února 2014

Zajídání emocí

Mnoho lidí uplatňuje duchovní praktiky a cvičení ve snaze dosáhnout míru a štěstí, ale z velké části má na váš stav mysli a na vaše emoce vliv také stravování. Detailněji toto téma rozebírám s Becky Blackovou ve své knize Světelná strava. Spojitost mezi jídlem a náladou byla dokázána ve stovkách vědeckých studií. Mnoho z těchto studií prokazuje, že deprese, úzkost, letargie a nutkavé chutě mohou vycházet ze špatné nebo nevyvážené stravy.

Co znamenají vaše chutě?
Nutkavé chutě na jídlo jsou signálem vašeho těla a emocí, že hledáte mír a rovnováhu. Chutě mohou znamenat, že vašemu tělu chybí nějaký vitamín nebo minerál. Stejně tak však mohou vycházet z emocionální nerovnováhy. Kdykoli se vyskytne takováto nerovnováha, dostáváme vedení (ve formě fyzických pocitů, nápadů, vizí nebo vnitřního hlasu) ke změně situace, která tuto nerovnováhu způsobuje. Pokud toto vedení ignorujeme, naše tělo nás začne nutit k budování rovnováhy jiným způsobem - jako například chutěmi k jídlu. Vaše tělo intuitivně ví, že některá jídla ovlivní chemické reakce v mozku nebo krevní tlak, a tím ovlivní energii či náladu.
Například, řekněme, že jste nešťastní ve své práci. Cítíte se nucení do práce, kde děláte za tři lidi, aniž byste za to byli adekvátně placeni. Začnete se pociťovat vyčerpáni, a tak vás vaše vnitřní vedení vede k životní změně. Možná dostanete nutkání napsat životopis a poslat ho nějaké pracovní agentuře. Naneštěstí vás však vaše obavy z finanční nejistoty nebo ze změny samotné odradí od následování tohoto vedení. A tak vám vaše tělo začne posílat pokyny k tomu, abyste jedli taková jídla, která vám dočasně pomohou cítit se lépe.

Příčiny přejídání
Po každém jídle toužíme kvůli jeho aminokyselinám, neurochemickým katalyzátorům nebo vazokonstrikčním katalyzátorům (stahující cévy - pozn. překl.), které zvýší energii ve vašem těle nebo uklidní chemické reakce ve vašem mozku. Například pocit únavy nebo vyčerpání z toho, jak se příliš utlačujete, může způsobit vaši touhu po stimulujícím vlivu červeného masa nebo silně kořeněného sýru. Pocity strachu, napětí nebo deprese vám mohou způsobit touhu po zklidňujícím efektu tučných jídel jako třeba vanilkové zmrzlině.
Abyste se mohli s těmito chutěmi vypořádat, ujistěte se nejprve, že je vaše tělo fyzicky zcela uspokojeno. To může znamenat, že budete užívat každý den multivitamín (jste-li vegetariáni, podívejte se na složení, protože některé vitamíny obsahují ingredience z hovězího, vepřového či ryb, popř. dalších živočichů). Má kniha V zajetí jídla obsahuje stovky chutí a jejich příčiny a také vám velmi pomůže porozumět tomu, co vaše chutě znamenají.

Zdravé způsoby, jak zastavit zajídání emocí
Vaše emoce vyžadují adekvátní náhražky chemické látky v mozku, která se nazývá serotonin. Bez dostatečného množství serotoninu se můžete cítit unavení, v depresi, podráždění a nebo můžete mít chuť na sladké. Zde uvádím některé přirozené způsoby, jak zvýšit hladinu vaší zásoby serotoninu:

 • Zařaďte alespoň 20-ti minutové aerobní cvičení do svého rozvrhu, 4x nebo 5x týdně
 • Pobývejte venku na sluníčku
 • Vyhněte se alkoholu a kávě, nebo je alespoň omezte, neboť ty zpomalují produkci serotoninu
 • Dopřejte si dotek druhého člověka nebo se někoho sami dotýkejte
 • Sestavte si vyvážený jídelníček, který bude obsahovat mnoho vlákniny a čerstvého ovoce a zeleniny
 • Hluboce spěte alespoň sedm nebo osm hodin, bez užívání prostředků pro lepší spánek

Jakmile bude o vaše tělo postaráno, jakékoli zbývající chutě na jídlo budou pravděpodobně vycházet z emočního základu. Přímou cestou, jak se zbavit svých chutí, je uzdravit situaci, ve které se necítíte příjemně. I když uděláte jen maličký krok směrem k vyřešení problému v práci, ve svém milostném životě nebo ve svém životním stylu, může to velmi omezit vaše touhy po jídle.
Afirmace jsou také velmi silným pomocníkem při zbavování se svých chutí. Začněte každý den tím, že si řeknete:

 • Toužím pouze po zdravých jídlech.
 • Miluji cvičení.
 • Mé tělo je vitální a zdravé.
 • Mohu si dovolit nakupovat zdravé jídlo.
 • Na cvičení mám spoustu času.
 • Zbožňuji jedení čerstvého ovoce a zeleniny.
 • Když se stravuji zdravě, cítím se úžasně.

A pak v průběhu dne naplňuje svou mysl pozitivními afirmacemi ohledně situace, která se zdá být složitá a která může být příčinou vašich chutí. Například pokud máte chuť na steak nebo slaninu, protože potřebujete zvýšit svou energii na práci, kterou neděláte rádi, můžete si opakovat afirmace, které vás budou motivovat ke změně. To může zahrnovat třeba: "Má práce je smysluplná a naplňující" nebo "Jsem otevřený/á a ochotný/á udělat ve svém životě potřebné pozitivní změny".
Pokud máte chutě na vysoce kalorická a tučná jídla, pravděpodobně se necítíte jistí a v bezpečí, a tak se to snažíte zaplnit tukem. Tuk zůstává v žaludku mnohem déle, zatímco jiné pokrmy se rychle stráví a žaludek se vyprázdní. Proto se také chutě na tučná jídla často vyskytují u lidí, kteří postrádají pocit naplnění ve svém životě, cítí se prázdní nebo finančně či citově nezajištění.
Afirmace vhodné pro tyto situace zahrnují i ty, které se týkají vaší hojnosti, jako např: "Vlny hojnosti proudí právě teď skrze mě"; dále afirmace dodávající smysl vašemu životu, jako třeba: "Nové příležitosti dělat svět lepším jsou mi nyní otevřeny"; a afirmace ke zvýšení sebedůvěry, např: "Jsem cenný/ý a hoden/hodna lásky takový/á, jaká jsem."

Také můžete požádat Boha a své strážné anděly, aby vám s vašimi chutěmi pomohli. Mnoho mých studentů mi říkalo, že jejich modlitby o úlevu od chutí byly vyslyšeny. I Andělská terapie je účinnou cestou, jak se oprostit od nutkavých chutí, popř. je zmírnit. K uplatnění andělské terapie na sebe samé požádejte v duchu archanděla Michaela (který odstraňuje strach) a archanděla Rafaela (anděla léčitele), aby vstoupili do vaší mysli, srdce i těla. Podle svého duchovního vyznání můžete také takto přizvat Boha, Ducha Svatého, Ježíše, Marii nebo své průvodce. V duchu oznamte svým pomocníkům: "Jsem ochotný/á propustit veškerý strach, který způsobuje mé nutkavé chutě. Prosím, odstraňte vliv mého strachu z mých myšlenek, buněčné paměti, mého srdce i mého těla." A pak dovolte andělům, aby vykonali zbytek práce, zatímco zůstanete otevření jejich pomoci. Dávejte si pozor, abyste nezadržovali dech, zatímco na vás budou andělé pracovat. Když dýcháme, otevíráme dveře duchovnímu léčení.

* * *

překlad: Magda Techetová


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.