úterý 7. listopadu 2017

9 tipů, jak o sebe pečovat, jste-li vysoce citliví

"Jsi přecitlivělá!" řekla a práskla za sebou dveřmi.
Zato ty jsi necitlivá mrcha, pomyslela jsem si, aniž bych měla odvahu to říct nahlas.

Vítejte ve světě vysoce citlivých lidí, který existuje ve světě, kde ještě stále přetrvává nedostatek porozumění. Během posledních pár let jsem zjistila, že jsem vysoce citlivá osoba (Highly Sensitive Person - HSP). Ne, neznamená to, že mám nadpřirozené schopnosti (přestože se jimi zabývám). Člověk, který je vysoce citlivý, má zkrátka ohromně vyladěný nervový systém.
Jako vysoce citlivá jsem neurologicky uzpůsobena k tomu, že vycítím různé typy energie a cítím je víc než průměrný člověk. Jsem jako anténa, která přijímá spoustu signálů, jež by jiné antény nezachytily: Cizí emoce, zvuky (pes štěkající dvě míle daleko, kterého jsem i tak schopna slyšet), počasí, zápachy, fyzické prožitky včetně bolesti a další.

Výzkum tato zjištění podporuje. Univerzita Stony Brook vydala studii, která ukazuje, že u vysoce citlivých lidí je mnohem aktivnější část mozku, která zahrnuje pozornost a plánování akce. Když byly vysoce citlivým lidem ukázány fotky jejich milovaných, na nichž měli jednou pozitivní, podruhé negativní emoce, části jejich mozku, které se starají o uvědomělost, empatii a plánování kroků byly mnohem aktivnější než u lidí s průměrnou citlivostí. To také vysvětluje, proč tolik vysoce citlivých lidí vykonává pomáhající profese vyžadující obrovskou dávku empatie.

Některé znaky vysoce citlivých lidí jsou:

 • Chtějí a potřebují trávit mnoho času o samotě.
 • Prožívají hlubokou empatii vůči druhým lidem.
 • Absorbují do sebe emoce jiných lidí.
 • Bojují s pocity úzkosti a/nebo deprese.
 • Cítí velkou ztrátu energie, když se nacházejí mezi větším množstvím lidí.
 • Jsou skvělými posluchači.
 • Často pláčou - jak štěstím, tak smutkem.
 • Lidé se jich často ptají, zda jsou v pořádku.

Jako vysoce citlivá jsem se naučila, jak moc je důležité se o sebe dobře starat, mám-li zvládat svou úzkost na přiměřené úrovni. Chci si přece užívat svůj život, aniž bych se cítila pořád vyčerpaná. Nejde mi to vždy tak, jak jsem si představovala, ale učím se to zvládat tak, aby to vyhovovalo mému způsobu života. Když se zavážu denně praktikovat péči o sebe a nezapomínat na to, abych po této cestě zdravé lásky k sobě samé pokračovala i nadále, můj život bude více naplněný. Moje sebedůvěra vzroste. Množství mé energie se zvýší. Moje vášně a chuť do života vzkvétají, a to je opravdu skvělý pocit!

Ať už patříte mezi vysoce citlivé osoby a nebo máte prostě sklon k úzkosti či stagnaci, zavažte se, že budete pravidelně praktikovat následující věci. Chce to úsilí a disciplínu, ale opravdu to za to stojí!

1. Uzemňování
Uzemňování se je velmi důležité v dnešním světě chytrých telefonů, iPadů a televizí, ve kterém žijeme. Naše těla jsou tvořena buňkami, které mají elektrickou energii. Když pobýváme mezi elektronickými přístroji, může to působit na naše tělo. Když půjdeme ven a dostaneme se do přímého kontaktu s Matkou Zemí, pomůže nám to vyrovnat energii v těle. Sundejte si tedy boty a ponožky a projděte se bosky po trávě nebo si na ni lehněte aspoň na pět až deset minut. Můžete se také v přírodě pouze projít nebo se vyspat pod hvězdami, budete-li mít příležitost. Bylo prokázáno, že uzemňování může pomoci lidem, kteří mají problémy s chronickou bolestí zad, se spánkem, záněty a únavou.

2. Jóga
Začlenění cvičení jógy do vašeho života pomůže vaší mysli, tělu i duši. Mnozí zkušení instruktoři jógy vám řeknou, že těmi nejlepšími druhy jógy pro vysoce citlivé lidi jsou Kundalíní a restorativní jóga. Kundalíní jóga vám pomůže otevřít vaše čakry, zatímco restorativní jóga vám pomůže protáhnout vaše svaly a pojivové tkáně. Jóga vám také pomůže zbavit se přebytku energie uloženého ve vašem těle.

3. Psaní deníku
Pokud jste jako já, žijete převážně ve své hlavě. Moje mysl je schopná běžet maraton za maratonem, což je jeden z důvodů, proč potřebuji pravidelně meditovat. Dopřát si čas na psaní deníku mi pomáhá dostat ze sebe některé myšlenky a pocity a zmírnit mou úzkost. Psaní deníku má terapeutický účinek na každého člověka - nejen na ty vysoce citlivé.

4. Koupele se solí
Relaxační sůl do koupele dokáže vytvořit minerální nebe z hořčíku a síranů. Hořčík napomáhá mírnit záněty, povzbuzovat nervy a regulovat mnohé enzymy v těle. Sírany vám pomohou zbavit se škodlivin a naopak podpoří vstřebávání živin.
Hýčkejte se. Zapalte si svíčky. Dopřávejte si pravidelně horkou koupel zdravé sebelásky.

5. Kartáčování nasucho
Pořiďte si tělový kartáč a kartáčujte si celé tělo. Může to sice znít divně, ale opravdu to pomáhá, neboť se tím rozproudí krev vaším tělem. Začněte u svých chodidel a kruhově je kartáčujte, až se postupně dopracujete až ke svému obličeji. Je to skvělý nástroj pro vysoce citlivé osoby, protože jim to dodává energii a cítí se méně přetížené.

6. Masáž
Docházejte pravidelně na masáže, už proto, že vám pomohou odbourávat škodliviny usazené ve vašem těle. Dobrá masáž povzbudí a rozpohybuje váš lymfatický systém a samozřejmě vás také uvolní.

7. Akupunktura
Tato skvělá relaxační metoda a léčivá technika vám pomůže zklidnit nervy a rozproudit nehybnou energii.

8. Procvičujte si vymezování a dodržování pevných hranic
Každý den je nutné dohlížet na dodržování vlastních hranic. Máte problém dát své vlastní potřeby na první místo? Říkáte automaticky ano na požadavky druhých lidí, aniž byste zvážili, co opravdu chcete nebo nechcete dělat?
Procvičujte si umění říkat "Ne, děkuji." Dopřejte si chvíli, zastavte se a pomyslete na to, co byste si přáli vy a jaký byste VY chtěli mít den, ještě než začnete naplňovat požadavky všech ostatních. Druzí lidé si budou zabírat váš čas a energii, když je necháte. Mějte dobrý pocit z toho, že se nejprve budete starat sami o sebe. Teprve až váš vlastní pohár bude plný a začne přetékat, můžete to, co přetéká, dávat ostatním. Bez únavy a ne z pocitu povinnosti.

9. Naslouchejte svému tělu
Naše tělo k nám neustále promlouvá a jako vysoce citliví lidé se musíme naučit nalaďovat se na to, co nám naše tělo říká. Přemíra vjemů nás může dovést k velké úzkosti, kvůli které můžeme skončit i na několik dní zničení v posteli. A současně nás přemíra samoty a ticha může dovést k pocitům smutku nebo apatie. 
Dopřejte si každý den čas na naslouchání svému tělu. Co dnes potřebuje? Co právě teď všechno vnímá? Snaží se vám vaše emoce něco říct? Potlačovali jste své emoce a vaše tělo se je teď snaží vytlačit ven? Musíme věřit, že nás naše tělo povede směrem, který bude pro naše nejlepší dobro.

* * *

Nakonec jsem dokázala přijmout, že jsem vysoce citlivá. Ve skutečnosti jsou vysoce citliví mnozí umělci, léčitelé, básníci, spisovatelé a hudebníci. Místo toho, abychom se zabývali tím, co druzí považují za negativní ("přecitlivělost", "přehnané" emoce, apod.) se zaměřme na to, co je na tom pozitivní:

 • Máme schopnost spojit se s druhými na mnohem hlubší úrovni.
 • Jsme dobře naladěni na krásu.
 • Jsme velmi intuitivní.
 • Jsme schopni obrovského soucitu.
 • Dokážeme být velmi kreativní.


A tak se dobře starejme o naše citlivé já. Praktikujme každý den tyto techniky péče o sebe samé a přijměme zcela to, kdo jsme. Oslavujme to. Protože to, kým jsme, je úžasné.

- Dominica Applegate

* * *

zdroj: https://www.elephantjournal.com/2016/02/9-daily-self-care-tips-for-the-highly-sensitive-person/
překlad: Magda Techetová


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.