pondělí 3. září 2018

8 hlavních problémů, s nimiž se potýkají vysoce citliví lidé

Vážím si toho, že jsem vysoce citlivý člověk. Vysoká citlivost je pro mě požehnáním a každý den jsem za ni vděčná. Miluji svou intuici. Jsem šťastná, že mohu vnímat proudění energie nebo číst myšlenky druhých, a vědomí, že jsem tak otevřená životu i přírodě mě naplňuje pocitem bohatství.
Vysoce citliví a empatičtí lidé mají spoustu úžasných vlastností. Mají velká srdce a instinktivně pomáhají potřebným nebo těm, kdo nemají v životě takové štěstí. Jsou to snílci a idealisté. Jsou také vášniví, mají hluboké prožívání, jsou kreativní a uvědomují si své emoce, jsou soucitní a dokážou se na věci podívat z širší perspektivy. Dokážou ocenit emoce druhých a bývají věrnými přáteli a kamarády. Jsou intuitivní, spirituální a umí vnímat energie. Velmi si cení přírody a cítí se v ní jako doma. Souzní s rostlinami, lesy i zahradami a obvykle milují vodu. Ať už si hoví v teplé lázni nebo žijí u oceánu či řeky, voda jim dodává energii. Navíc mohou vnímat silné intuitivní pouto se svými zvířecími souputníky. Často s nimi mluví, jako by to byli lidé. Mohou se zasazovat o záchranu zvířat nebo se věnovat komunikaci se zvířaty.

Vysoká citlivost však s sebou přináší také nevýhody. Nejčastěji se jedná o následujících osm:

1. Zahlcení smyslovými podněty
Protože citliví lidé nemají stejné obranné mechanismy jako druzí, mohou si připadat, jako by měli odhalená nervová zakončení, a snadno se vyčerpají. Nemají-li každý den dostatek času o samotě na regeneraci a zklidnění, mohou trpět škodlivými důsledky nadměrné stimulace a přetížení smyslového vnímání.

2. Přejímání stresu a negativity druhých
Citliví lidé někdy nedokážou poznat, zda je emoce či nepříjemný tělesný pocit jejich vlastní nebo někoho jiného. Přejímání nepříjemných pocitů druhých může vést k celé škále tělesných a emočních příznaků, jako jsou například bolesti hlavy nebo pocity úzkosti.

3. Intenzivní vnímání
Vysoce citliví lidé obvykle nedokážou sledovat filmy plné násilí nebo filmy, v nichž lidé či zvířata trpí, protože je brutalita příliš bolí. Může jim připadat, že na svých ramenou nesou tíhu celého světa, cítí bolest lidí ze svého okolí, ale i utrpení těch, které jen zahlédnou ve zprávách.

4. Emocionální a společenské kocoviny
Jsou-li citliví lidé obklopeni velkým počtem lidí nebo jsou vystaveni silným emocím, může jim být špatně ještě dlouho po události kvůli přetížení smyslového vnímání.

5. Pocity izolace a osamělosti
Mohou se izolovat, aby si udrželi odstup od lidí, protože si ve společnosti připadají zahlceni podněty z okolí a je toho na ně přespříliš. V důsledku toho mohou mít ostatní pocit, že se jich citliví lidé straní. Vysoce citliví lidé mohou být přehnaně ostražití a nepřetržitě sledovat své okolí, aby se ujistili, že je bezpečné. Druzí však mohou jejich chování vnímat jako signál, aby se drželi zpátky. Nesví se cítí i ve společnosti neupřímných lidí, k nimž zaujímají rezervovaný postoj - je to však čistě obranný mechanismus. Někteří citliví lidé dávají přednost udržování kontaktů online, zachovají si tak odstup a vyvarují se přejímání nepříjemných pocitů a stresu z okolí.

6. Emoční vyhoření
Stinnou stránkou soucitné povahy je skutečnosti, že se těmto lidem mnoho ostatních svěřuje se svými příběhy. Už od dětství jsem si připadala, jako bych měla na čele napsáno POMOHU VÁM. Proto si musí citliví lidé nastavit jasné hranice vůči druhým a neměli by se rozdávat do vyčerpání.

7. Zvládání zvýšené citlivosti vůči světlu, pachům, chutím, dotekům, teplotě a zvukům
Hlasité zvuky a ostré světlo jsou pro mnohé citlivé lidi zdrojem bolesti. Pronikají do těla a představují šok. Když okolo projíždí sanitka, zakrývám si rukama uši. Zvuky fukaru na listí nebo hlasitých strojů jsou ukrutné. Nesnáším ani výbuchy petard. Děsí mě a reaguji na ně stejně jako ustrašený pes. Vysoce citliví lidé se snáze polekají, protože prudce reagují na intenzivní smyslové vjemy. Silné vůně či pachy a chemikálie, jako jsou například výfukové plyny nebo parfémy, v nich vyvolávají nevolnost, alergické reakce nebo dusivý kašel. Jsou také citliví vůči extrémním teplotám a nemusí dobře snášet klimatizaci. Intenzivní projevy počasí, jako například bouře, silné poryvy větru nebo sněhová vánice, je mohou nabíjet energií, nebo naopak vyčerpávat. Mnoha citlivým lidem dodává energii jasný měsíc v úplňku, zatímco v některých vyvolává podrážděnost.

8. Vyjadřování potřeb v intimních vztazích
Vysoce citliví lidé mívají zvláštní potřeby, jež se týkají sdílení společného prostoru nebo postele s partnerem. Mnozí potřebují vlastní oddělený prostor nebo vlastní postel, aby se cítili příjemně. Je důležité, aby s partnery mluvili o svých konkrétních potřebách.
Z výzkumu vyplývá, že vysoce citliví lidé jsou častěji single, rozvedení nebo nežijí s partnerem ve společné domácnosti. Je také méně pravděpodobné, že uzavřou manželství. Podle některých názorů se to dá vysvětlit tím, že vysoce citliví a empatičtí lidé mívají zvláštní potřeby, kvůli nimž bývá manželské soužití náročnější jak pro ně, tak pro jejich partnery.
Ale jak navázat silné partnerství, když toužíte po intimitě? Musím zdůraznit, jak je důležité upřímně mluvit o svých potřebách souvisejících s vysokou citlivostí. Klíčem je kompromis. Vyslechněte si, po čem touží váš partner, a pokuste se najít rovnováhu. Poslední věc, po níž toužíte, je mít pocit, že na vás někdo tlačí, abyste si hráli na něco, co nejste. Vysoce citlivým lidem vyhovuje stálost a důslednost, z nichž pramení důvěra a přijetí. Jedna citlivá žena mi řekla: 'Můj manžel mě přijímá takovou, jaká jsem. Díky tomu jsem se naučila být sama sebou.'

Mluvte o tom, co jako vysoce citlivý člověk ve vztahu potřebujete. Je příliš zraňující popírat svou citlivost jen proto, aby se ostatní cítili dobře.

* * *

- z knihy Průvodce pro vysoce citlivé lidi, Judith Orloff 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.